SOVA vintage wine
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 10-19 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

O vině

Jaká očekávaní má splnit vintažní neboli archivní víno?

 

„Stárnutí“ vína je pomalým procesem zrání vína v lahvi. Postupně víno dosahuje vrcholu zrání a veškeré jeho organoleptické vlastnosti se otvírají v plné míře.  Chuť, barva, vůně mohou být dost zajímavé. Ve francouzštině „stárnutí“ znamená „elever“. Tento pojem je vhodný, pokud chceme zdůraznit pozitivní význam „stárnutí“, a tedy znamená „zlepšení, zralost“.

Při archivaci se rapidně změní charakter a vlastnosti vína. Během nějakého času se neočekávaně mění původní barva, chuť a vůně.

Červené víno se liší podle barvy. Může být jak barvy fialové, tak i barvy „červeného dřeva“, přitom se časem barva ztrácí. Fialové zbarvení nasvědčuje o víně mladém. Rubínové a teplé cihlově červené zbarvení jsou příznakem zralých vín.  Vůně (buket, aroma) má zajímavé, něžné a příjemné asociace. Ve zralých vínech je nejvíc cítit takové vůně jako tabák, lékořicí, káva, čokoláda, karamel a kouř.

Avšak dobra vína mají své slabé stránky, a tedy občas jsou příliš sladká, „šedé barvy“ anebo jsou dokonce i trochu kyselé kvůli obsahu tříslovin (taniny).

Každopádně, degustace bude pro Vás úchvatným vášnivým potěšením a neuvěřitelnou zkušeností ochutnat “kapku historie“.

 

Jak správně otevřít lahev archivního vína?

 

Korkový špunt v lahvi  je nepochybným příznakem věku vína.

Po uplynutí určité doby, špunt může vysychat a tím pádem ztrácí svoji elasticitu.

K otevření je možné použit obyčejnou vývrtku na víno, avšak existuje riziko, že špunt se rozpadne na malé části a dostane se do vína.

Pro snadnější a bezpečné otevření láhve je vyroben speciální otvírák. Pomoci takového otvíráku korkový uzávěr zůstane nepoškozený.

Avšak riziko, že špunt se rozpadne během otvíraní, tady stále je. Pokud se tak stane, doporučujeme propíchnout ostatní části špuntu do lahve a pak odstranit zbytky špuntu pomoci sítka.

 

Jak správně skladovat archivní víno?

 

Víno doporučujeme skladovat při teplotě od 11 do 13°C.

Vyhněte se prudkým a významným změnám teploty.

Teplota od 15 do 20 °C je vhodná pro skladování za předpokladu, že teplota vzduchu je stálá a vlhkost je mírně zvýšena.

Vyhněte se působení světla, protože světlo způsobuje „zestárnutí‘ vína rychleji. Příliš hodně světla může dokonce vyvolat změnu chuti.

Také je důležitá ochrana proti vibracím. Není vhodné skladovat víno například vedle pračky. Zralá a cenná vína mohou být nenávratně poškozena, protože víno kvůli vibracím předčasně zestárne.

Jak se pije archivní víno?

 

Před ochutnáním se doporučuje „nechat víno odležet“ 2 až 3 dny po doručení na tmavém a chladném místě v nakloněné poloze.

Při rozlévání se ujistěte, že nespěcháte.  Tak zabráníte proniknutí usazenin do sklenice.  Usazeniny jsou v každém starším víně a jsou důkazem zralosti vína.

Po nalití se pokuste procítit vůni a potom hned udělejte první lok. Pokračujte s pravidelným intervalem a všimněte si, jak vůně a chuť se budou postupně měnit pod vlivem pronikajícího kyslíku do vína. Zdůrazníme, že pro lepší chuť a buket (aroma, vůně), víno musí vstřebat kyslík v karafě.

Užijte si tento nezapomenutelný okamžik.

 

Jak si vybrat archivní neboli vintažní víno jak dárek?

 

Archivní čili vintažní víno je výborném dárkem k narozeninám, k výročí svatby, na životní jubileum a také na oslavu výročí společnosti.  Zkratka řečeno, hodí se to na jakékoliv významné události, které vyžadují unikátní, originální, a hlavně vášní naplněný dárek.

Nejednoduší cesta pro ideální dárek k narozeninám a k jakémukoliv dalšímu výročí je vybrat tak zvané „ročníkové víno“. Takové víno může být vyrobeno ve stejném roce jako je oslavující nebo stejného data výroby, kdy se uskutečnila svatba a další významná událostí.

Samozřejmostí je, že si můžete vybrat víno podle svých představ a podle místa výroby.

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
O společnosti

NIKA ALT s.r.o.

se sídlem U Mlejnku 100, Zdiby 250 66

identifikační číslo: 24851230

Kde nás najdete

Balbinova 392/4

Praha 2, 120 00

Kontakty
Zákaznická podpora SovaVino.cz
Zákaznická podpora SovaVino.cz
(Po-Ne, 10-19 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz